News » Sports
 

News

Print Listing Share on FacebookTweet This Send to Friend

Send this listing to someone

Your Email:
Their Email:

Verification Information

Type in what you see above: *  

Verification Information
Please type the characters you see in this picture.   Note: The characters are all lower case.
x
Sports
Phillipsburg Kids Wrestle Outstanding Tournament
13 Participants, 13 Placers

Phillipsburg Kids Wrestling Club took to the mat on Saturday with an impressive showing in the Republic County Tournament.

Thirteen youth represented the Phillipsburg team, led by Reid Pfortmiller scoring 20 team points, followed by Blake Buresh with 16.00, Carter Bogart 14, and Braxton Shields with 12.

Phillipsburg walked away with 6 first place champions, 4 second place finishers, 2 third place winners and 1 taking fourth place.

Click here to see photos courtesy of Amber Gower, Terra Keeten, Jesse Pfortmiller, and Cody Bogart.

TEAM POINTS
Name Age Group Weight Class Points
Pfortmiller, Reid 6 and under 49 20
Buresh, Blake 10 and under 79 16
Bogart, Carter 8 and under 61B 14
Shields, Braxtyn 10 and under 70A 12
Corman, Cleveland 10 and under 70 9
Gower, Peyton 12 and under 96 9
Keeten, Cole 12 and under 100 9
Schwenn, Kaid 10 and under 76 4
Driggs, Patrick 12 and under 80 4
Keeten, Seth 12 and under 92 4
Gower, Cooper 8 and under 70 3
Driggs, Gavin 10 and under 67 2
Driggs, Jacob 8 and under 70 1

INDIVIDUAL TOURNAMENT RESULTS

6 and under 49

Reid Pfortmiller's place is 1st and has scored 20.00 team points.

  • Round 1 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Landon Hays (HRS Youth Wrestling) (Fall 0:00)
  • Round 2 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Zane Gieber (Republic County) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Braxton Woerner (Republic County) (Fall 0:00)

8 and under 61B

Carter Bogart's place is 1st and has scored 14.00 team points.

  • Round 1 - Carter Bogart (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Halen Ludacia (Unattached) (Dec 0-0)
  • Round 2 - Carter Bogart (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Kirk Cyr (Republic County) (Dec 0-0)
  • Round 3 - Carter Bogart (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Simon Grreene (Pella) (Dec 0-0)

8 and under 70

Cooper Gower's place is 3rd and has scored 3.00 team points.

  • Round 1 - Landon Potts (Lincoln Hawks) won by decision over Cooper Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)
  • Round 3 - Cooper Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Carter Melton (Republic County) (Dec 0-0)
  • Round 4 - Cooper Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Jacob Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)
  • Round 5 - Trent Peltier (Con-kids) won by decision over Cooper Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)

8 and under 70

Jacob Driggs's place is 4th and has scored 1.00 team points.

  • Round 2 - Jacob Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Carter Melton (Republic County) (Dec 0-0)
  • Round 3 - Trent Peltier (Con-kids) won by decision over Jacob Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)
  • Round 4 - Cooper Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Jacob Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)
  • Round 5 - Landon Potts (Lincoln Hawks) won by fall over Jacob Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:00)

10 and under 67

Gavin Driggs's place is 2nd and has scored 2.00 team points.

  • Round 2 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Miller Coffman (Clay County Wrestling Club) (Dec 0-0)
  • Round 3 - Scott Meier Jr. (Lincoln Hawks) won by decision over Gavin Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)

10 and under 70

Cleveland Corman's place is 3rd and has scored 9.00 team points.

  • Round 1 - Keagan Warders (Marysville Kids Wrestling) won by fall over Cleveland Corman (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:00)
  • Round 2 - Keigan Guy (Con-kids) won by fall over Cleveland Corman (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Cleveland Corman (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Logan Zimmerman (2TG) (Fall 0:00)

10 and under 70A

Braxtyn Shields's place is 2nd and has scored 12.00 team points.

  • Round 1 - Carter Graham (Clay County Wrestling Club) won by fall over Braxtyn Shields (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:00)
  • Round 2 - Braxtyn Shields (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Owen Doyle (Republic County) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Braxtyn Shields (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Conner Sheetz (Republic County) (Dec 0-0)

10 and under 76

Kaid Schwenn's place is 2nd and has scored 4.00 team points.

  • Round 2 - Kaid Schwenn (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Matthew Collette (Republic County) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Zane Blacketer (Marysville Kids Wrestling) won by fall over Kaid Schwenn (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:00)

10 and under 79

Blake Buresh's place is 1st and has scored 16.00 team points.

  • Round 1 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Trevor Clark (Clay County Wrestling Club) (Dec 0-0)
  • Round 2 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Brock Murk (Ottawa county wrestling club) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Carter Eakins (Con-kids) (Dec 0-0)

12 and under 80

Patrick Driggs's place is 1st and has scored 4.00 team points.

  • Round 1 - Patrick Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Alex Dyke (Republic County) (Fall 0:00)
  • Round 2 - Patrick Driggs (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Alex Dyke (Republic County) (Dec 0-0)

12 and under 92

Seth Keeten's place is 2nd and has scored 4.00 team points.

  • Round 1 - Carter Long (Clay County Wrestling Club) won by decision over Seth Keeten (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 0-0)
  • Round 3 - Seth Keeten (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Ben Schmitz (Marysville Kids Wrestling) (Fall 0:00)

12 and under 96

Peyton Gower's place is 1st and has scored 9.00 team points.

  • Round 2 - Peyton Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Carson Simmons (Republic County) (Fall 0:00)
  • Round 3 - Peyton Gower (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Jackson Voorhees (Republic County) (Fall 0:00)

12 and under 100

Cole Keeten's place is 1st and has scored 9.00 team points.


For Category: Sports
<< Previous Ad  |   View All   |  Next Ad >>

News Home Page   |   RSS Feeds
Announcements   |   Blogs   |   Events
Submit A News Story   |   Contact The Editor   |   News FAQs