News » Sports
 

News

Print Listing Share on FacebookTweet This Send to Friend

Send this listing to someone

Your Email:
Their Email:

Verification Information

Type in what you see above: *  

Verification Information
Please type the characters you see in this picture.   Note: The characters are all lower case.
x
Sports
2019 Ringneck Rumble Results for Phillipsburg Kids Wrestling

Click here for complete tournament information.

6 & Under 37-40

Daishon Coomes's place is 2nd and has scored 9.0 team points.

  • Round 1 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids wrestling) won by forfeit over Dacksyn Schroeder (Oakley Wrestling Club) (FF)
  • Round 2 - Coulter Coryell (Oberlin Wrestling Club) won by decision over Daishon Coomes (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 7-4)
  • Round 3 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Hudson Hodges (Oakley Wrestling Club) (Fall 2:46)

6 & Under 70-76

Kanon Bilbrey's place is 1st and has scored 8.5 team points.

  • Round 2 - Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids wrestling) won by major decision over Cash Haynes (Hill City Wrestling Club) (Maj 12-3)
  • Round 3 - Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids wrestling) won by tech fall over Kyler Glassman (Oakley Wrestling Club) (TF 16-0)

8 & Under 52-55A

Reid Pfortmiller's place is 1st and has scored 12.5 team points.

  • Round 1 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Kellan Chansler (Great Bend Kids Wrestling Club) (Fall 1:28)
  • Round 2 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Zerrick Betzold (Osborne Kids) (Dec 9-2)
  • Round 3 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids wrestling) won by major decision over Kingston Ferguson (Renegades Wrestling Club) (Maj 11-1)

8 & Under 88

Jacob Driggs's place is 1st and has scored 12.0 team points.

  • Round 1 - Briggs Born (Hill City Wrestling Club) won by major decision over Jacob Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) (Maj 12-4)
  • Round 2 - Jacob Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Myles Archer (Hays Wrestling Club) (Fall 0:36)
  • Round 3 - Jacob Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Briant Berning (WaKeeney Wrestling Club) (Fall 0:26)

10 & Under 64-67A

Brady Russom's place is 3rd and has scored 3.0 team points.

  • Round 1 - Colby Nuss (Plainville wrestling club) won by major decision over Brady Russom (Phillipsburg Kids wrestling) (Maj 12-0)
  • Round 2 - Triston Tomlinson (Hoisington Jr Cardinals) won by major decision over Brady Russom (Phillipsburg Kids wrestling) (Maj 12-0)
  • Round 3 - Brady Russom (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Elliot Churchwell (Quinter wrestling club) (Dec 4-2)

10 & Under 70

Mason Laurin's place is 4th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Chase Bell (Hill City Wrestling Club) won by decision over Mason Laurin (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 6-0)
  • Round 3 - Mason Laurin (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Xander Clark (Hill City Wrestling Club) (Dec 7-0)
  • Round 4 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Mason Laurin (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 9-4)
  • Round 5 - Clay Mitzner (Hill City Wrestling Club) won by decision over Mason Laurin (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 6-0)

10 & Under 70

Gavin Driggs's place is 1st and has scored 16.0 team points.

  • Round 2 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Xander Clark (Hill City Wrestling Club) (Fall 1:44)
  • Round 3 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by fall over Clay Mitzner (Hill City Wrestling Club) (Fall 2:13)
  • Round 4 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Mason Laurin (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 9-4)
  • Round 5 - Gavin Driggs (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Chase Bell (Hill City Wrestling Club) (Dec 7-0)

10 & Under 85-90

Blake Buresh's place is 3rd and has scored 11.5 team points.

  • Quarterfinal - Blake Buresh (Phillipsburg Kids wrestling) won by major decision over Madigan Hille (WaKeeney Wrestling Club) (Maj 14-0)
  • Semifinal - Layne Juenemann (Hoxie Kids Wrestling) won by decision over Blake Buresh (Phillipsburg Kids wrestling) (Dec 1-0)
  • Cons. Semi - Blake Buresh (Phillipsburg Kids wrestling) won by tech fall over Jarrett Pfannensteil (Norton Wrestling Club) (TF 16-1)
  • 3rd Place Match - Blake Buresh (Phillipsburg Kids wrestling) won by decision over Jack Conness (WaKeeney Wrestling Club) (Dec 5-0)


For Category: Sports
<< Previous Ad  |   View All   |  Next Ad >>

News Home Page   |   RSS Feeds
Announcements   |   Blogs   |   Events
Submit A News Story   |   Contact The Editor   |   News FAQs

Ads by My Phillips County Online