News » Sports
 

News

Print Listing Share on FacebookTweet This Send to Friend

Send this listing to someone

Your Email:
Their Email:

Verification Information

Type in what you see above: *  

Verification Information
Please type the characters you see in this picture.   Note: The characters are all lower case.
x
Sports
PKWC Results from Hoisington and Trego

The Phillipsburg Kids Wrestling Club traveled to Hoisington and Trego this past weekend to open their wrestling season. The club had a very strong showing at both tournaments with 5 first place champions and several placing in the top 4. Next up for the Panthers is the Kansas/Nebraska Throwdown in Belleville this weekend, December 28th and following that is the Phillipsburg Kids – Stacy Runnion Open on January 4th at Chuck Newlin Gym.

Jr Cardinal Classic Results for Phillipsburg Kids Wrestling

6 & Under 40

Daishon Coomes's place is 1st and has scored 12.0 team points.

  • Round 1 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Brantley Brown (Russell Wrestling Club) (Fall 0:22)
  • Round 2 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Jaxon Schwartz (Hoisington Jr Cardinals) (Maj 18-4)
  • Round 3 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Kaiden Armstrong (Hoisington Jr Cardinals) (Dec 10-3)
  • Round 4 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Michael Anglin (Russell Wrestling Club) (Fall 0:20)
  • Round 5 - Daishon Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Colt Lamia (Ellsworth County Kids Wrestlin) (Fall 0:19)

6 & Under 46A

Liam Breon's place is 4th and has scored 1.0 team points.

  • Round 1 - David Chavez (Great Bend Kids Club) won by fall over Liam Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 2:21)
  • Round 2 - Brantley Edgerton (Hoisington Jr Cardinals) won by fall over Liam Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:44)
  • Round 3 - Dexx Albright (Pratt Wrestling Club) won by fall over Liam Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 2:45)
  • Round 4 - Liam Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by forfeit over Adalynn Creamer (Russell Wrestling Club) (FF)

6 & Under 46B

Corbin Ghormley's place is 4th and has scored 1.0 team points.

  • Round 1 - Cooper Dreiling (Great Bend Kids Club) won by fall over Corbin Ghormley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 1:26)
  • Round 2 - Corbin Ghormley (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Kohen Johnson (Hoisington Jr Cardinals) (Fall 0:32)
  • Round 3 - Garrett Detwiler (Pratt Wrestling Club) won by fall over Corbin Ghormley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:12)
  • Round 5 - Aldo Delgadillo-Montes (Great Bend Kids Club) won by fall over Corbin Ghormley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:25)

6 & Under 49A

Brody McClain's place is 1st and has scored 10.0 team points.

  • Round 1 - Brody McClain (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Westin Meyer (Hoisington Jr Cardinals) (Maj 15-4)
  • Round 2 - Brody McClain (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Jace Keenen (Hoisington Jr Cardinals) (Fall 0:12)
  • Round 3 - Brody McClain (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Ryker Smith (Renegade Wrestling Club) (Fall 1:31)

6 & Under 49D

Braxton Yoxall's place is 2nd and has scored 6.0 team points.

  • Round 1 - Braxton Yoxall (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Rushton Williams (Hoisington Jr Cardinals) (Maj 20-8)
  • Round 2 - Jaxson Werth (Russell Wrestling Club) won by decision over Braxton Yoxall (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 4-3)
  • Round 3 - Braxton Yoxall (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Cit Wallace (Jr Panther Wrestling Club) (Dec 14-8)

6 & Under 58

Deegan Coomes's place is 4th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Brantley Beckman (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by fall over Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:24)
  • Round 2 - Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:53)
  • Round 3 - Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:16)
  • Round 4 - Brodie Axelson (Plainville Wrestling Club) won by fall over Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:41)
  • Round 5 - Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won in sudden victory - 1 over Haley Zabel (Pratt Wrestling Club) (SV-1 8-6)

6 & Under 58

Kayne Breon's place is 3rd and has scored 5.0 team points.

  • Round 1 - Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:09)
  • Round 2 - Brodie Axelson (Plainville Wrestling Club) won by decision over Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 4-0)
  • Round 3 - Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:16)
  • Round 4 - Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Haley Zabel (Pratt Wrestling Club) (Dec 8-3)
  • Round 5 - Brantley Beckman (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by decision over Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 6-4)

6 & Under 58

Adam Abbott's place is 6th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Kayne Breon (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:09)
  • Round 2 - Deegan Coomes (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:53)
  • Round 3 - Haley Zabel (Pratt Wrestling Club) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 1:33)
  • Round 4 - Brantley Beckman (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:38)
  • Round 5 - Brodie Axelson (Plainville Wrestling Club) won by fall over Adam Abbott (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:18)

8 & Under 61A

Reid Pfortmiller's place is 1st and has scored 12.0 team points.

  • Round 1 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Noah Wheeler (Scott City Takedown Club) (Maj 11-0)
  • Round 2 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Dalton Vaneaton (Renegade Wrestling Club) (Maj 9-0)
  • Round 3 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Karsyn Hamlin (Russell Wrestling Club) (Fall 0:37)
  • Round 4 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Bryer Barber (Pratt Wrestling Club) (Fall 1:16)
  • Round 5 - Reid Pfortmiller (Phillipsburg Kids Wrestling) won by major decision over Gianni Macias (Great Bend Kids Club) (Maj 10-1)

8 & Under 67B

Tucker Hadley's place is 4th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Brentley Boor (Renegade Wrestling Club) won by fall over Tucker Hadley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:59)
  • Round 2 - Dj Smith (Russell Wrestling Club) won by fall over Tucker Hadley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 1:42)
  • Round 3 - Adrian Chamberlain (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by major decision over Tucker Hadley (Phillipsburg Kids Wrestling) (Maj 13-0)

8 & Under 95

Kanon Bilbrey's place is 4th and has scored 2.0 team points.

  • Round 1 - Myles Archer (Hays) won by fall over Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:35)
  • Round 2 - Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over James Jacobson (Scott City Takedown Club) (Fall 2:45)
  • Round 3 - Zane Kueser (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by tech fall over Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids Wrestling) (TF 15-0)
  • Round 4 - Brentlee Hinderliter (Renegade Wrestling Club) won by decision over Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids Wrestling) (Dec 9-5)
  • Round 5 - Kanon Bilbrey (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Willow Braddy (Hoisington Jr Cardinals) (Fall 0:37)

10 & Under 64A

Byron French's place is 5th and has scored 0.0 team points.

  • Round 1 - Fisher Yeager (Gray County Kids Wrestling) won by tech fall over Byron French (Phillipsburg Kids Wrestling) (TF 17-0)
  • Round 3 - Marius Lee (Renegade Wrestling Club) won by fall over Byron French (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 1:23)
  • Round 4 - Kyle Keller (Ellsworth County Kids Wrestlin) won by fall over Byron French (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:31)
  • Round 5 - Kade Simon (Hays) won by fall over Byron French (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 0:19)

12 & Under 96-100

Blake Buresh's place is 2nd and has scored 6.0 team points.

  • Round 1 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Max Heilman (Great Bend Kids Club) (Fall 1:15)
  • Round 2 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by decision over Brodey Rohrbough (Scott City Takedown Club) (Dec 7-4)
  • Round 3 - Blaze Gossman (Scott City Takedown Club) won by fall over Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) (Fall 2:46)
  • Round 4 - Blake Buresh (Phillipsburg Kids Wrestling) won by fall over Cody Hook (Jr Panther Wrestling Club) (Fall 4:00)


Christmas City Classic (Trego) Results for Phillipsburg Wrestling Club

10 & Under 95

Jacob Driggs's place is 2nd and has scored 11.0 team points.

  • Round 1 - Jacob Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) received a bye () (Bye)
  • Round 2 - Jacob Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by fall over Braylon Becker (Plainville Wrestling Club) (Fall 2:50)
  • Round 3 - Briggs Born (Hill city wrestling club) won by decision over Jacob Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) (Dec 7-0)

12 & Under 80

Gavin Driggs's place is 1st and has scored 15.0 team points.

  • Round 1 - Gavin Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by tech fall over Julian Mejia (WaKeeney Wrestling Club) (TF 16-0)
  • Round 2 - Gavin Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by fall over Cooper Yoder (Hill city wrestling club) (Fall 3:00)
  • Round 3 - Gavin Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by tech fall over Maison Desaire (Hays Wrestling Club) (TF 16-1)

14 & Under 85-95

Patrick Driggs's place is 1st and has scored 17.0 team points.

  • Round 1 - Patrick Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by major decision over Elijah McCullough (Hays Wrestling Club) (Maj 8-0)
  • Round 2 - Patrick Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by fall over Tacoma Augustine (Hays Wrestling Club) (Fall 0:59)
  • Round 4 - Patrick Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by fall over Jaiden Desaire (Hays Wrestling Club) (Fall 0:48)
  • Round 5 - Patrick Driggs (Phillipsburg Wrestling Club) won by fall over Rylee Atkerson (Hays Wrestling Club) (Fall 1:15)


For Category: Sports
<< Previous Ad  |   View All   |  Next Ad >>

News Home Page   |   RSS Feeds
Announcements   |   Blogs   |   Events
Submit A News Story   |   Contact The Editor   |   News FAQs

Ads by My Phillips County Online